Briefing Paper: ‘The Next Two Years Ahead of Turkey: Two Leaders, Two Different Lines, Two Readings’

‘The Next Two Years Ahead of Turkey: Two Leaders, Two Different Lines, Two Readings’

The Democratic Progress Institute would like to announce a new briefing paper written by Cengiz Çandar, veteran journalist and columnist specialising in areas such as the ‘Kurdish Question,’ and a former war correspondent. Çandar served as special adviser to former Turkish president Turgut Özal and is a member of DPI’s Council of Experts.

Turkey will soon hold its first election in which the presidency will be awarded according to a popular vote. Mr Erdoğan and Mr Gül are eager to contest the position and hold unrivalled positions of power and influence within AK Party.
This paper examines in detail aspects of key speeches given by Turkish Prime Minister Tayyip Erdoğan and President Abdullah Gül within days of one another, the former during the Fourth Grand Congress of the AK Party on 30 September and the latter during the opening of the new legislative year of the Turkish Grand National Assembly on 1 October. This paper analyses and compares the content and language used in both speeches, and unpacks the learnings that can be gleaned from both with regards to Turkey’s future.

‘Türkiye’nin önündeki İki yıl : İki Lider, İki Farklı Yaklaşım, İki Okuma’

Bir dönem Türkiye’nin eski cumhurbaşkanlarından merhum Turgut Özal’a danışmanlık yapan, başta Kürt sorunu olmak üzere pek çok konuda uzman bir isim olan Demokratik Gelişm Enstitüsü uzmanlar konseyi üyesi tecrübeli gazeteci sayın Cengiz Çandar Demokratik Gelişm Enstitüsü için bir değerlendirme dosyası hazırlamıştır.

Türkiye yakın bir gelecekte halk oylamasıyla yeni cumhurbaşkanının seçileceği bir sürece girecektir. Sayın Erdoğan ve Sayın Gül bu yarışta yer almayı planlarken aynı zamanda AK Parti içindeki güçlerinide korumayı hedeflemektedirler.

Bu değerlendirme birbirinden birkaç gün arayla Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından yapılan konuşmaları irdelenmektedir. Başbakan Erdoğan’ın 30 Eylül 2012 tarihinde

AK Parti 4. Olağan Genel Kurulunda yaptığı konuşma ile Cumhurbaşkanı Gül’ün 1 Ekim 2012 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisinin yeni yasama yılı açılış konuşmasının içerik ve dil bakımından incelendiği değerlendirmede, bu konuşmalara dayalı olarak Türkiye’nin geleceğine dair ne tür ipuçlarının elde edilebileceğine bakılmaktadır.

Buradan İndirin [PDF] [English/Türkçe]